Historia stadionu

zdjęcie stadionu

Stadion Bałtyk

Stadion, z którego korzysta Klub Lekkoatletyczny Bałtyk Koszalin, należy do najstarszych obiektów sportowych w mieście.

Oddano go do użytku w 1935 lub w 1936 roku (źródła historyczne podają dwie daty) a jego powstanie było prawdopodobnie związane z XI Igrzyskami Olimpijskim w Berlinie w 1936 roku i chęcią popularyzacji sportu przez władze niemieckie. Koszty budowy koszalińskiego kompleksu sportowego były duże. W jego skład wchodziły m.in.: boisko, dwa place treningowe, tor dla rowerzystów i dla zawodników uprawiających jeździectwo, a także bieżnia o długości 400 metrów. Była też jedna kryta trybuna dla widzów.

W 1954 roku wykonano roboty melioracyjne, niwelację nawierzchni, odbudowę bieżni, rzutni, skoczni i boiska. Ogrodzono także płytę główną. W 1966 roku rozpoczęto kolejny remont stadionu, który zakończono w roku kolejnym. W dużej mierze polegał on na wyrównywaniu bieżni lekkoatletycznej. Odnowiono tez trybuny, pojawiły się nowe ławki i ogrodzenie. Ze względów bezpieczeństwa zlikwidowano niszczejącą wieżę spadochronową.

W 1969 roku z okazji I Wojewódzkiej Spartakiady Młodzież na wzgórzu w pobliżu stadionu powstał znicz.

Miał on płonąć podczas dużych wydarzeń sportowych. Najbardziej prestiżowa impreza lekkoatletyczna, która się odbyła na tym obiekcie, miała miejsce 29 lipca 1972 roku. Był to młodzieżowy mecz Polska – Szwecja do lat 20 rozgrywany w dwunastu konkurencjach kobiet. W barwach Polski wystąpiła wtedy w skoku wzwyż reprezentantka koszalińskiego klubu Ewa Dulka. Polki wygrały 71:64. Zawody poprzedził remont bieżni na stadionie.

W 1980 roku doszło już do znaczącej przebudowy obiektu, tak aby spełniał on krajowe standardy.

Stadion uzyskał wymiary olimpijskie, bieżnię poszerzono do ośmiu torów na całej długości (wcześniej osiem torów było na prostej do biegu na 100 m, reszta bieżni miała sześć torów), a jej nawierzchnię z żużlowej zmieniono na ceglaną. Zmienił się także układ widowni, przebudowano trybuny i odnowiono ogrodzenia. Pod murowaną trybuną odświeżono szatnie z natryskami, powstały tam siłownia i sauna. Modernizacja związana była z finałami VII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, która w sierpniu 1980 roku miała odbyć się w Koszalinie. W imprezie zakładano start ponad 1000 młodych lekkoatletów i lekkoatletek z całego kraju. W ostatniej chwili została ona jednak odwołana z powodu narastających strajków na Pomorzu. Wcześniej w Koszalinie odbyły się jednak mistrzostwa Polski Ludowych Zespołów Sportowych – to wydarzenie miało być głównym sprawdzianem stadionu przed Spartakiadą.

Kolejna istotna modernizacja obiektu miała miejsce dopiero w 2007 roku. Niezwykle ważną dla stadionu inwestycją było wtedy położenie bieżni tartanowej. Pozwoliło to na organizację w Koszalinie imprez wyższej rangi. I tak w 2009 roku odbyło się tu aż 8 mityngów I klasy znajdujących się w oficjalnym kalendarzu imprez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, najwięcej w województwie zachodniopomorskim. Na stadionie w Koszalinie ustanowiono wiele rekordów województwa zachodniopomorskiego w różnych kategoriach wiekowych, w tym aktualny do dziś w biegu na 100 metrów mężczyzn Mikołaja Lewańskiego (MKL Szczecin) z 2008 roku – 10,33 sekundy.

Nie brakuje ciekawostek związanych ze stadionem Bałtyku.

W 1817 roku na Czarnym Wzgórzu przy późniejszym stadionie Bałtyku władze Koszalina posadziły uroczyście dąb mający uczcić rocznicę początku reformacji Kościoła (w 1517 roku Martin Luter ogłosił w Wittemberdze swoje 95 tez). Protestanci z Koszalina i okolic 31 października zbierali się przy Dębie Lutra (Luther Eiche) z zapalonymi świecami, aby słuchać czytań biblijnych, śpiewać psalmy i oddawać się wspólnej modlitwie. Po 1945 roku, gdy Niemcy opuścili te ziemie, tradycja zanikła. Dąb Lutra przetrwał do 2012 roku, kiedy to jego konary nie wytrzymały wichury. Obecnie na tym samym wzniesieniu (ale nieco niżej) znajduje się młodszy dąb, który wyrósł prawdopodobnie z żołędzia Dębu Lutra.

12 czerwca 2010 roku Kazimierz Bułczyński (TKKF Koszalin) ustanowił na koszalińskim obiekcie rekord świata weteranów lekkiej atletyki w kategorii wiekowej 80-84 lata. Wynik 3646 punktów uzyskał podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Pentatlonie Lekkoatletycznym (w jego skład wchodzi: bieg na 200 m, bieg na 1500 m, rzut oszczepem, rzut dyskiem, skok w dal).

Właścicielem kompleksu sportowego Bałtyk od 1998 roku jest Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. w Koszalinie.
Trybuny na stadionie mogą obecnie pomieścić około 2210 osób.
Liczba miejsc parkingowych wynosi około 200.

Marcin Burzyński

Galeria

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo